Buhar Kazanı, Kat Kaloriferi, Kalorifer Kazanı - Mimsan Grup
Merkezi Isıtma Sistemleri

Yoğuşmalı Paslanmaz Ekonomizör

YOĞUŞMALI PASLANMAZ EKONOMİZÖR  

EKONOMİZÖR NEDİR?
Enerji maliyetlerinin önem kazandığı günümüz rekabet koşullarında, enerjiyi hem verimli ve hem de ekonomik şekilde kullanmanın yollarını aramaktadırlar. Bu arayış, enerji ekonomisini bir ihtiyaç ve zorunluluk haline getirmektedir. Ekonomizerler, akışkanların ön ısıtılmasında kullanılan ve enerji tüketimini azaltarak, enerji tasarrufu sağlayan sistemlere verilen genel addır.

NEDEN EKONOMİZER KULLANILMALIDIR?
Ekonomizer sisteme eklendiğinde, üretilen birim ısı enerjisi başına düşen yatırım tutarı azalacaktır. Ekonomizer, Baca gazı sıcaklığını düşürdüğü için, baca gazında gereksiz yere bulunan fazla hava da soğutularak dışarı atılır. Bu şekilde hava fazlalık katsayısının artışından kaynaklanan verim kaybı önemli miktarda telafi edilir. Bu sistemler sayesinde, ekonomizerli kazanlar, enerji tasarrufu ile ileriki dönemlerde, kendi kendini amorti edebilen yararlı bir yatırım olarak tercih edilmektedir.

NASIL ÇALIŞIR?
Kazan besleme suyu, kazanın asıl ısıtma yüzeylerine girmeden önce ekonomizer adı verilen elemanlar içinde duman gazları ile ısıtılmaktadır. Bu şekilde kazana gönderilen su ile, ısınmakta olan su arasındaki sıcaklık farkı küçüldüğünden, su içindeki gazların çıkışı kolaylaşır ve kazanın ısıl verimi artar. Özellikle yakıt olarak doğal gaz kullanıldığında tavsiye edilen bu sistem aynı zamanda çevreci bir üründür.

MİMSAN EKONOMİZÖR ÖZELLİKLERİ;

 200.000 Kcal/h ile 3.000.000 Kcal/h kapasite aralığında yer alan tüm gaz yakıtlı kazan modellerinde, kazan üzerine montajlı (dahili) veya kazan baca çıkışına dışardan bağlanabilen (harici) modellerde üretilebilmektedir.
• Kullanılan sistemlerde ortalama %15 yakıt tasarrufu sağlanabilmektedir.
• Dahili modellerde tesisat giriş çıkış bağlantıları üretim tesislerimizde gerçekleştirilirken, harici modellerde tesisat bağlantısı tüketici tarafından yaptırılmaktadır.
• Harici model ekonomizerler tüm kazan markaları için uygundur.
• Harici modellerde, izolasyon maddesi olarak taş yünü üzeri alüminyum gofrajlı sac kaplaması yapılarak ısı kayıpları en aza indirilmiştir.
• Korozyona maruz kalan tüm yüzeylerde 316 Tİ alaşımlı paslanmaz çelik malzeme kullanılmıştır.
• Atık ısı enerjisinden en verimli şekilde faydalanabilmesi için ekonomizer içerisinde finli boru adı verilen kanatçıklı boru kullanılarak yüksek verim elde edilmiştir.
• Ürün dizaynı yapılırken, korozyon oluşturacak zararlı yoğuşma sularının cihaz içerisinde birikme ve beklemeyapmadan dışarı atılmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
 

Dosya Adı İndirme Linki